Fitopatogena gljiva Venturia inaequalis je prouzrokovač čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke. To je gljiva koja se redovno javlja u našim proizvodnim uslovima i predstavlja najznačajnijeg patogena jabuke. Štete se ogledaju u smanjenju prinosa, smanjenju kvaliteta plodova i smanjenju rodnosti u narednoj godini.
Savremena proizvodnja jabuka podrazumeva primenu hemijskih mera kontrole, a najveći broj tretmana odnosi se na zaštitu jabuka od ovog patogena. Da bi zaštita bila pravovremena i uspešna neophodno je poznavanje biologije ove gljive.
Venturia inaequalis ima dve faze u razvoju, saprofitnu i parazitnu fazu. Saprofitna faza počinje sa opadanjem lišća u jesen kada i otpočinje proces formiranja pseudotecija. Dozrevanje pseudotecija tj. formiranje askusa sa askosporama zavisi od temperature. U svakoj pseudoteciji formira se od 50 do 100 askusa. U svakom askusu formira se po 8 askospora. Parazitna faza počinje klijanjem askospora i ostvarenjem infekcije. Ova faza traje tokom cele vegetacije jabuka.
Dozrevanje pseudotecija i formiranje askusa sa askosporama prati se redovnom analizom prezimelog lišća u laboratoriji. Izdavajanjem pseudotecija sa lišća i pregledom pod mikroskopom, u ovonedeljnoj analizi registrovano je prisustvo zrelih askospora. Kod sorte Zlatni Delišes, dozrelost pseudotecija iznosi 1,25%. Kod sorte Ajdared još uvek nije registrovano prisustvo zrelih askospora u askusima. RC Novi Sad nastavlja praćenje dozrelosti pseudotecija u nedeljnom ritmu.
Pseudotecije bez formiranih askospora u askusima
velika slika velika slika
Pseudotecija sa formiranim askusima i askus sa 8 askospora
velika slika velika slika