Na području delovanja RC Pirot vizuelnim pregledom zasada jabuke i kruške, registrovano je prisustvo plodova sa simptomima truleži plodova jabučastog voća (Monilia fructigena). Simptomi su uočeni u voćnjacima u kojima nije sprovedena adekvatna hemijska zaštita i koji nisu u intenzivnoj proizvodnji.
Plodovi voćaka mogu biti zaraženi od zametanja do berbe, a kasnije i u skladištu, međutim zreli plodovi su najpodložniji infekciji. Na starijim plodovima javljaju se svetlosmeđe pege koje se brzo proširuju, a tkivo u okviru pega truli. Ubrzo čitav plod počinje da truli, smežurava se, suši i pretvara u mumije. Mumificirani plodovi ostaju da vise u krošnji ili otpadnu na zemlju gde gljiva prezimljava u vidu micelije. Sledećeg proleća ili leta, na njima se formiraju sporonosni organi kojima se vrši zaražavanje gljivom u narednoj vegetaciji. Najčešće se zaraza plodova vrši na mestima oštećenja koja su nastala delovanjem drugih štetnih organizama, grada i drugih mehaničkih povreda.
Preventivne mere zaštite od ovog patogena su:
· sakupljanje u uništavanje zaraženih plodova,
· formiranje rastresite krune,
· suzbijanje insekata (radi sprečavanja oštećenja plodova),
· uklanjanje i spaljivanje suvih grana.
Od hemijskih mera veoma je značajna primena preparata na bazi bakra u jesen, kada opadne minimum 70% lišća kao i nakon rezidbe. Takođe se sprovode mere zaštite u cilju sprečavanja pojave truleži u skladištu u fazama sazrevanja plodova nekim od registrovanih fungicida za tu namenu.