Glavni domaćin ovog patogena je jabuka, a posebno su osetljive sorte iz grupe Delišesa.
Ovaj patogen prezimljava u obliku micelije u opalom lišću.
Na zaraženom lišću, u početku se uočavaju sitne ovalne pege, ljubičaste do crne boje sa obodima ljubičastosmeđe boje. Sa razvojem bolesti može doći do uvećanja pega, njihovog spajanja kada one poprimaju nepravilan oblik, a kasnije može doći i do defolijacije.
Bolest se brže razvija u uslovima vlažnog vremena, pri temperaturama od 25-30°C. Do infekcije dolazi kada su prisutne optimalne temperature i višečasovno vlaženje lista. Prve pege se mogu uočiti dva dana nakon infekcije. Ovaj patogen proizvodi specifičan toksin koji pospešuje intenzitet zaraze i razvoj oboljenja na osetljivim sortama.
Kritičan period za razvoj infekcije je period tokom juna i jula meseca, kada je smanjena upotreba fungicida u zasadima.
U toku letnjih meseci kada su temperature visoke, kao i relativna vlažnost, naročito u zasadima sa sistemom za navodnjavanja i protivgradnom mrežom, može doći do sekundarnih infekcija.
Obezbeđivanjem optimalnih uslova za razvoj jabuke značajno se može smanjiti napad ove gljive. Uklanjanje opalog zaraženog lišća iz zasada može pomoći u smanjenju inokuluma za narednu godinu.
Na lokalitetima i sortama gde se javlja Alternaria spp. treba vršiti zaštitu fungicidima. U našoj zemlji nema registrovanih preparata za suzbijanje ovog patogena, ali su u svetu dobru efikasnost pokazali fungicidi na bazi iprodiona, kresokoksim-metila i trifloksistrobina.