Skip to main content

Region Kikinda

Go Search
Home
Terenski rezultati
  

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Region Kikinda > Prilozi > Sprovođenje mera kontrole u cilju suzbijanja štetnih organizama pre sadnje krompira
Sprovođenje mera kontrole u cilju suzbijanja štetnih organizama pre sadnje krompira
Na području delovanja RC Kikinda proizvodnja krompira zastupljena je na manjim površinama u odnosu na druge povrtarske kulture, ali se jedan broj proizvođača ipak odlučuje za gajenje ove kulture.
 
Krompir kao gajenu biljku parazitira veliki broj štetnih organizama, prouzrokovača biljnih bolesti (gljive, bakterije, virusi) kao i veliki broj štetočina.
 
Prouzrokovači biljnih bolesti i štetočine osim smanjenja prinosa utiču i na pogoršanje kvaliteta krtola umanjujući njihovu tržišnu vrednost.
 
U narednom periodu se očekuje početak sadnje krompira pa podsećamo poljoprivredne proizvođače na preventivne mere koje doprinose kontroli štetnih organizama obezbeđujući time proizvodnju useva sa zdravstveno ispravnim i kvalitetnim proizvodima.
 
Preventivne mere :
  • Najznačajnija mera u proizvodnji krompira je plodored, pa se proizvođačima preporučuje izbegavanje monokulture i gajenje biljnih vrsta koje pripadaju familiji Solanacea kao i krompir, jer se time povećava inokulum patogena i drugih štetočina u zemljištu. Preporučuje se primena četvorogodišnjeg ili petogodišnjeg plodoreda.
  • Upotreba deklarisanog semena je uslov kako bi se u proizvodnji postigli visoki i stabilni prinosi. Korišćenje zdravog sadnog materijala obezbeđuje smanjen rizik od nastanka virusnih obolenja kod biljaka.
  • Sprovođenje izbalansirane ishrane, redovno suzbijanje korovskih vrsta i lisnih vašiju na parceli. Lisne vaši pored direktnih šteta koje nanose biljkama, glavni su vektori raznih virusnih obolenja koje se veoma brzo prenose sa zdravih na zaražene biljke.
  • Preventivna mere u suzbijanju veoma značajne štetočine u prozvodnji krompira, krompirovog moljca (Phthorimaea operculella), je stalno održavanje bankova tokom vegetacije i navodnjavanje useva. Štete nanose larve hraneći se na krtolama tokom vegetacije, a kasnije i u samom skladištu. Napadnute krtole su podložne napadu patogena, gube tržišnu vrednost i na kraju propadaju. Na području delovanja RC Kikinda pomenuta štetočina se prati putem feromonskih klopki i vizuelnim pregledima u polju tokom vegetacije. U poslednjih nekoliko godina na lokaciji monitoringa registrovani su pojedinačni ulovi odraslih jedinki krompirovog moljca, dok na krtolama nisu uočena oštećenja koja pravi ova štetočina.

Dinamika ulova krompirovog moljca na feromonskim klopkama u 2020 godini

Picture

Comments

There are no comments yet for this post.