Na terenu RC Ruma usevi uljane repice se zavisno od vremena setve nalaze u fazi od 7 do 9 i više listova razvijeno (17-19 BBCH).
Vizuelnim pregledom useva registrovano je širenje simptoma suve truleži uljane repice (Phoma lingam) u odnosu na prethodni pregled. Simptomi su registrovani na do 22% biljaka, uglavnom na najstarijim, ali i na mlađim listovima.
velika slika
Simptomi su u vidu sivo-pepeljastih pega u okviru kojih se nalaze piknidi sa piknosporama koje se putem vetra i kišnih kapi šire unutar useva i tako doprinose širenju bolesti. Ukoliko se nastave povoljni uslovi za razvoj ovog patogena bolest se može proširiti i na stablo i koren prouzrokujući tzv. rak prizemnog dela stabla i korena. Ukoliko su zaražene mahune dolazi do njihovog pucanja, zrno je naborano, prevremeno sazreva i smanjena je masa zrna što se odražava na prinos.
U cilju kontrole ove bolesti važnu ulogu imaju mere kao što su:
-plodored- četvorogodišnji, uz izbegavanje kupusnjača i suncokreta,
-prostorna izolacija,
-poštovanje gustine setve (optimalno 30-40 biljaka/m2),
-optimalne količine azota,
-setva zdravog semena,
-izbor sorti sa kraćim periodom cvetanja,
-uništavanje korova.
Primena fungicida se preporučuje po postizanju praga štetnosti koji za ovog patogena iznosi 35-40% zaraženih biljaka (EPPO standard (PP 2/8(1)), koji za sada nije postignut.
RC Ruma nastavlja sa praćenjem i izveštavanjem o štetnim organizmima u usevima uljane repice.