Na feromonskim klopkama na lokalitetu Zablaće i Baluga Zablaćska se beleži povećanje ulova odraslih jedinki krompirovog moljca (Phthorimaea operculella), a na lokalitetu Guča beleže se svakodnevni ulovi ove štetočine.
Suvo i toplo vreme pogoduje ubrzanom razvoju ove štetočine. U ovom periodu cima krompira strada prilikom delovanja visokih temperatura, a u zemljištu se stvaraju pukotine, čime se otvara put ženkama krompirovog moljca da polože jaja na krtole.
Broj imaga krompirovog moljca na feromonskim klopkama
Trenutno nastupa maksimum leta leptira treće generacije, za region Čačka nastupa rizičan period u zaštiti krompira od krompirovog moljca.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuju mere borbe protiv ove štetočine u zavisnosti od stanja useva i vremena vađenja krompira.
Na parcelama gde je u toku vađenje ili se uskoro planira:
- Krtole krompira nakon vađenja treba u najkraćem roku skloniti sa parcele.
- Krompir treba čuvati u dobro pripremljenim i obezbeđenim skladištima, sa mrežama na svim otvorima kako bi se sprečio ulazak moljca u skladište i njegov dalji razvoj
- U skladištima treba održavati temperaturu ispod 10°C.
Na parcelama krompira gde se ne planira skorije vađenje preporuka je:
- Stalno održavanje kompaktnosti zemljišta navodnjavanjem, kako bi se zatvorile pukotine i sprečilo poleganje jaja na krtole.
- Hemijska mera zaštite (pogledati preporuku).