Ovo je jedna od najznačajnijih bolesti maline, jer pričinjava velike štete u zasadima.
Glljiva Dydimela applanata prezimljava u obliku micelija u zaraženim izdancima ispod kore, kao i u obliku pseudotecija i piknida. Do masovnog izumiranja zaraženih izdanaka dolazi ako posle kišovitog proleća nastupi suvo, toplo leto.
Ova bolest napada lišće, stablo, izdanke i pupoljke. Prvi tipični simptomi se uočavaju početkom leta. Na ivicama zaraženog lišća uočavaju se tamne pege, koje se postepeno šire ka glavnom nervu u vidu slova „V“. Na izdancima se u pazuhu peteljke lista javljaju tamnoljubičaste pege, koje se zatim šire i spajaju se sa susednim pegama, a boja im varira od ljubičaste do kestenjaste i tamnomrke. Zaražena kora odumire, pri čemu lastari dobijaju srebrnastobelu boju i dolazi do izbeljivanja izdanaka. Na lastarima se pojavljuju crne tačkice.
Usled jačeg napada ove bolesti, u povoljnim uslovima. dolazi do sušenja i izumiranja obolelih izdanaka, sušenja lišća i gubitka prinosa.
Ova bolest se suzbija primenom agrotehničkih, mehaničkih i hemijskih mera zaštite.
U cilju zaštite maline od ovog patogena poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje:
· uklanjanje obolelih izdanaka odmah nakon berbe
· prilikom podizanja novih zasada koristiti zdrav sadni materijal
· potrebno je izbeći stvaranje povoljnih uslova za širenje oboljenja (bitan je izbor parcele za podizanje malinjaka, izbegavati parcele na kojima se dugo zadržava vlaga, a redove u zasadu treba postaviti u smeru vetrova radi provetravanja biljaka)
· izbor sorte i gustine sklopa, optimalna ishrana biljaka, proređivanje useva.
U cilju zaštite maline od širenja ovog patogena, kao i smanjenja infektivnog potencijala biljaka, preporučuje se primena registrovanih fungicida u toku vegetacije, kao i posle berbe.
Preporuke RC Prokuplja, za zaštitu maline od ovog patogena u toku vegetacije i nakon berbe, možete pogledati na sledećem LINKU.