Na teritoriji RC Zrenjanin usevi merkantilnog kukuruza se nalaze u fazi sazrevanja.
Trenutno stanje useva na parceli zavisi od količine padavina po lokalitetu, od datuma setve, izbora hibrida po FAO grupama zrenja i primenjene agrotehnike.
U Srednjem Banatu nakon setve kukuruza od aprila do kraja jula meseca ukupno je palo (u zavisnosti od lokaliteta, na osnovu merenja automatskih meteoroloških stanica) od 60 do 125 mm/m2 kiše, što je za potrebe pomenute biljne vrste izuzetno malo. Nepovoljni meteorološki uslovi, ekstremno visoke temperature vazduha i nedostatak padavina, koji su vladali tokom perioda formiranja klipa, oplodnje i nalivanja zrna doprineli su lošoj oplodnji biljaka, pa tako na pregledanim parcelama pored zdravih klipova registruju se i biljke sa malim klipovima, klipovima sa malim brojem zrna, kao i sterilne biljke bez formiranih klipova.
izgled klipova izgled parcele
Vizuelnim pregledom biljaka u zavisnosti od hibrida i FAO grupe zrenja na klipovima se registruje prisustvo oštećenja od larvi pamukove sovice (Helicoverpa armigera) i kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) od 10 do 12%, kao i kombinovana oštećenja od insekata i gljiva iz sledećih rodova: Fusarium, Cladosporium i Aspergilus i to:
-
Insekt + Fusarium spp. od 16% do 26% klipova,
-
Insekt + Fusarium spp.+ Cladosporium spp. od 2% do 4% klipova,
-
Insekt + Aspergillus flavus od 8% do 16% klipova,
-
Insekt + Cladosporium spp. od 4% do 12% klipova,
-
Insekt + Aspergillus niger na do 2% klipova.
Aspergillus spp. kombinovano oštećenje klipa
Obilne padavine (60 do 160 mm/m2 u zavisnosti od lokaliteta) koje su zahvatile naš region u periodu od 19.08. do 24.08. mogu doprineti daljem širenju patogena na klipovima.
RC Zrenjanin nastavlja da prati zdravstveno stanje kukuruza na svom terenu.