| 
		   Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Region Vršac > Prilozi > Repičine pipe migrirale u useve uljane repice
		   | 
		
		
		 
		  
		   
			
				
	
		
			
				26.1.2023
Usevi uljane repice se u regionu Vršca nalaze u fenofazama od 6 do 9 i više listova razvijeno (BBCH 16-19). 
  
Vizuelnim pregledom useva registrovano je prisustvo imaga male repičine pipe (Ceutorynchus quadridens) u niskoj brojnosti.  
Imaga repičinih pipa prezimljavaju u zemljištu na parcelama gde su prethodne godine bili usevi uljane repice. Pojava  na novim usevima znači da su počeli izlasci sa mesta prezimljavanja i naseljavanje novoposejanih useva. Po prelasku, insekti započinju sa dopunskom ishranom i polaganjem jaja. Visoke temperature u prethodnom periodu su doprinele ranijoj mograciji pipa u odnosu na prethodnu godinu. 
  
Imago male repičine pipe 
  
Za sada se hemijske mere kontrole ne preporučuju a RC Vršac nastavlja sa praćenjem useva uljane repice.   | 
			 
		  | 
	 
		 | 
	 
		 | 
	 
 
			 | 
			
				
			 | 
		 
	    
	
    |