Na području rada RC Užice sorte šljive Čačanska rana i Čačanska lepotica su obrane, počela je berba Čačanske najbolje i Čačanske rodne, dok se sorta Stenlej nalazi u različitim fazama obojavanja ploda (BBCH 81-85).
Vizuelnim pregledom zasada šljive, lokalitet Sevojno, na pojedinim stablima mogu se uočiti mumificirani plodovi, što je posledica infekcije gljivom prouzrokovačem truleži plodova koštičavog voća (Monilinia spp).
Monilioze zaražavaju plodove u vreme zrenja, transporta i čuvanja. Infekcija se obično javlja na mestu rane ili povrede koju nanose insekti ili na mestu neke druge mehaničke povrede. Takođe, do zaraze može doći i pri dodiru zdravog i bolesnog ploda. Na pokožici inficiranog ploda javlja se u početku mrka, okruglasta pega koja se koncentrično širi. Plod počinje da truli, a kasnije se smežurava i suši, očvrsne i pretvara se u “mumije“. Ovakvi plodovi ostaju na granama ili opadaju na zemlju i služe za održavanje patogena tokom zime. Prenošenje konidija formiranih u vlažnim uslovima tokom proleća vrši se pomoću vetra, kišnih kapi, insekti i dr.
Suzbijanje patogenih gljiva iz roda Monilinia je veoma složeno, i usmereno u nekoliko pravaca.
Agrotehničke mere borbe:
- pri podizanju zasada bitan je izbor terena, gustina sadnje, uzgojni oblik, radi boljeg provetravanja zasada,
- gajenje manje osetljivih sorti ,
- u toku zrenja plodova, nastojati da voćke budu ujednačeno snadbevene vodom, jer ukoliko nakon duže suše padne obilna kiša plodovi pucaju i time se omogućava prodor patogena,
-redovna berba i uklanjanje i uništavanje mumificiranih plodova iz krošnje i sa zemlje.
Hemijske mere borbe:
-primena registovanih fugicida u fazi cvetanja i formiranja ploda, naročito u godinama povoljnim za razvoj patogena,
-suzbijanje štetnih insekata koji oštećuju plodove i doprinose ostvarenju zaraze.
Sve preporuke koje je RC Užice dao u cilju zaštite šljive i suzbijanja štetnih organizama u toku ove godine možete pogledati na linku.