Takođe, na pojedinim parcelama pod kukuruzom, registrovano je prisustvo imaga kukuruzne zlatice ( Diabrotica virgifera).
Kukuruzna zlatica u našim uslovima ima jednu generaciju godišnje i prezimljava u stadijumu jajeta. Jaja su položena u zemljištu. Ispiljene larve prave štete ishranom na korenu, a kasnije se ubušuju u primarni koren. Kao posledica ubušenja larvi, korenov vrat se povija, biljke poležu i dobijaju karakterističan izgled u vidu „guščijeg vrata“. Odrasli insekti se pojavljuju najčešće u drugoj polovini jula i tokom avgusta. Imago se hrani na listovima, u fazi cvetanja prelazi na metlicu i svilu, a kasnije u pazuh lista ili unutar vrha klipa.
Smanjenje brojnosti i štete od kukuruzne zlatice postiže se primenom agrotehničkih mera, od kojih su najznačajnije plodored, đubrenje, tretiranje semena insekticidom i uništavanje potencijalnih biljaka domaćina.
Vizuelnim pregledom je utvrđeno i prisustvo braon mramoraste stenice na obodima parcela kukuruza ( Halyomorpha halys).
Ova invazivna stenica je izrazito polifagna vrsta. Štetan stadijum su i larve i imaga koji se hrane sisanjem sokova iz praktično svih nadzemnih delova biljaka. Simptomi napada su najpre sitni beličasti okrugli ubodi koji mogu prerasti u nekrotične pege.
Kod nas nema registrovanih insekticida za suzbijanje ove štetočine. Tokom sledeće nedelje očekuje nas zaštita kukuruza od najznačajnije štetočine, kukuruznog plamenca, te pri odabiru insekticida treba prednost dati onima koji u sebi imaju aktivnu materiju iz hemijske grupe piretroida (Ampligo 150 ZC - a.m. hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin) koja će delovati i na braon mramorastu stenicu.
RC Pančevo nastavlja sa praćenjem štetnih organizama u usevu kukuruza.