Na području delovanja RC Negotin, lokalitet Čubra, vizuelnim pregledom mladih zasada trešnje uočeni su različiti razvojni stadijumi žilogriza (Capnodis tenebrionis), kao i sasušena stabla.


velika slika velika slika

velika slika
Odrasli insekti ove štetočine dopunski se hrane listovima i lisnim peteljkama različitih koštičavih vrasta, nakon čega polažu jaja na donji deo stabla ili u zemljištu. Larve se ubušuju u zonu korenovog vrata i korena. Kao posledica ubušivanja javlja se slabljenje i sušenje dela ili celih biljaka.
Preporuka proizvođačima koji planiraju podizanje zasada ili se već bave proizvodnjom koštičavog voća, je da pregledaju svoje zasade i ukoliko uoče insekte i simptome izazvane pomenutom štetočinom, sprovedu sve mere u cilju sprečavanja širenja i suzbijanja žilogriza i to:
- Korišćenje zdravog sadnog materijala prilikom podizanja novih zasada i tretiranje iskopanih jama zemljišnim insekticidima
- Krčenje i spaljivanje napadnutih (zaraženih) stabala (suvih i sitnolisnih)
- Na iskrčenim površinama ne saditi koštičave voćne vrste 3-5 godina
-Sakupljanje odraslih jedinki i postavljanje lovnih klopki
- Zaštita zemljišta PVC folijom u cilju sprečavanja polaganja jaja
- Navodnjavanje u cilju izazivanja visoke smrtnosti larvi
- Mineralna ishrana preko zemljišta radi smanjenja štetnog delovanja larvi žilogriza
Mere u cilju sprečavanja širenja i suzbijanja žilogriza (Capnodes tenebrionides) date od strane Uprave za zaštitu bilja možete pročitati ovde.