Na području delovanja RC Leskovac, u pojedinim zasadima višanja je registrovano prisustvo imaga i larvi žilogriza (Capnodis tenebrionis).
velika slika
Imago ove šteočine je crne boje, veličine 15 - 27,5 mm telo je široko i pljosnato, može se uočiti na stablu i granama. Imago se hrani korom jednogodišnjih grančica, lisnim drškama i lišćem višnje, šljive, kajsije i breskve i pričinjava manje štete. Prezimljavaju odrasli insekti ili larve u napadnutom korenu. Ženka posle kopulacije polaže jaja na donjem delu stabla u blizini korenovog vrata i na zemlju 30 cm u prečniku od stabala. Najveće štete pričinjavaju larve koje se ubušuju u deblje žile u predelu korena i korenovog vrata, prave hodnike i dovode do sušenje stabla. Razvoj larve traje jednu godinu do dve.
Suzbijanje žilogriza se sprovodi primenom mehaničkih, agrotehničkih i hemijskih mera:
- Postavljanjem lovnih klopki (posude svetlijih boja u koje se sipa voćni sok ), kao i otresanje stabala i sakupljanje odraslih jedinki, u cilju smanjenja populacije odraslih jedinki
- Zaštita zemljišta i prizemnog dela stabla PVC folijom u cilju sprečavanja polaganja jaja
- Navodnjavanje i obrada zemljišta u cilju smanjenja brojnosti ispiljenih larvi
- Uklanjanje i spaljivanje zaraženih i osušenih stabala sa korenom, i tretiranje rupa nakon vađenja zemljišnim insekticidima
- Odmaranje zemljišta, na iskrčenim parcelama 3-5 godina ne podizati voćnjak
- Prilikom podizanja novih zasada treba koristiti nezaraženi sadni materijal, kao i zemljišne insecticide u otvorene jamice za sadnju.
Mere za suzbijanje žilogriza se odnose i na šiljokrilca a možete ih pročitati u preporuci od 22.05.2020.