Skip to main content

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Go Search
Home
Terenski rezultati
  
Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Preporuke_BD > trešnja i višnja  

Web Part Page Title Bar image
trešnja

Izaberi region

Select
NormalBačka Topola
NormalBeograd
NormalČačak
NormalJagodina
NormalKikinda
NormalKnjaževac
NormalKosovska Mitrovica
NormalKragujevac
NormalKraljevo
NormalKruševac
NormalLeskovac
NormalLoznica
NormalMladenovac
NormalNegotin
NormalNiš
NormalNovi Pazar
NormalNovi Sad
NormalPančevo
NormalPirot
NormalPožarevac
NormalProkuplje
NormalRuma
NormalSenta
NormalSmederevo
NormalSombor
NormalSremska Mitrovica
NormalSubotica
NormalŠabac
NormalUžice
NormalValjevo
NormalVranje
NormalVrbas
NormalVršac
SelectedZaječar
NormalZrenjanin
NormalSvi regioni

Preporuke

Štetni organizmi
Expand/Collapse Created : 24.2.2024 ‎(1)
Zimski tretman koštičavog voća24.2.2024 11:52Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Rogač šljive (Taphrina pruni)

Vizuelnim pregledom zasada koštičavog voća (višnja, trešnja i šljiva) na razim lokalitetima uočeno je da se  oni nalaze u fazi mirovanja do faze početak bubrenja pupoljaka (BBCH 00-01).

 

 

Za naredni period prognoziraju se temperature znatno više od uobičajenih za ovaj period. Trend porasta temperatura iniciraće početak i dalji razvoj pupoljaka u zasadima koštičavog voća, a to je pravi trenutak za sprovođenje zimskog tretmana voća.

 

Ovaj tretman ima za cilj smanjenje infektivnog potencijala prouzrokovača: monilioze koštičavog voća (Monilinia spp.), šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila), rogač šljive (Taphrina pruni), pegavost lista višnje i trešnje (Blumeriella jaapii) i prouzrokovača bakterijskih oboljenja i ujedno i smanjenje brojnosti prezimljujućih formi štetnih insekata.

Za ovaj tretman proizvođačima se preporučuje upotrba  kombinacije registrovanih mineralnih ulja i preparata na bazi bakra:

 

-Nitropol S (a.m.mineralno ulje) u koncenteaciji 1,3% (višnja, trešnja) ili

-Galmin, Galmin 800 (a.m. mineralno ulje) u koncentraciji 3-4% (šljiva)

                                      +

-Bakarni oksi hlorid 50 (a.m. Cu iz bakar-oksihlorida) u koncentraciji 0,75% ili

-Cuproxat (a.m.Cu iz bakar-sulfata) u koncetraciji 0,2-0,35% ili

-Fungohem SC (a.m.Cu iz bakar -hidroksida) u koncentraciji 1-1,5% ili

-Everest (a.m. Cu iz bakar hidroksida) u koncentraciji 0,6% ili

-Grifon (a.m.Cu iz bakar oksi- hlorida i bakar-hidroksida) u količini 4l/ha.

Može se upotrebiti i gotova kombinacija ovih preparata:

-Plavo ulje (a.m. mineralno ulje +Cu iz bakar-oksihlorida).

 

Preporučujemo da se zimsko tretiranje voća sprovede po mirnom vremenu bez vetra na temperaturama iznad 80 C. Stabla bi trebalo dobro okupati, kako bi rastvor dospeo u sve šupljine i pregibe na stablu.

 

Primena preparata na bazi bakra u koštičavom voću se preporučuje samo do otvaranja pupoljaka jer u kasnijim fazama razvoja može doći do fitotksije.

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 31.1.2024 ‎(1)
Rezidba - važno uklanjanje zaraženih delova!31.1.2024 10:58Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Bakteriozna plamenjača jabuke i kruške (Erwinia amylovora)

Na teritoriji delovanja RC Zaječar zasadi koštičavog voća (višnja, trešnja, šljiva) se nalaze u fazi mirovanja (BBCH 00).

U zasadima se trenutno obavlja zimska rezidba. Ova pomotehnička mera ima za cilj održavanje pravilnog odnosa između vegetativne i generativne mase. Pravilnom rezidbom obezbeđuje se da biljka svake godine donosi dobar i kvalitetan rod.

Pored toga ova mera ima izuzetan značaj  i u samoj zaštiti zasada u predstojećoj vegetativnoj sezoni. Uklanjanjem obolelih i suvih grančica i grana kao i mumificiranih plodova iz krošnji smanjuje se infektivni pontencijal važnijih prouzrokovača biljnih bolesti.

Vizuelnim pregledom zasada uočavamo mumificirane plodove u krošnji, prouzrokovača monilioza koštičavog voća (Monilinnia spp). Patogen prezimljava na površini mumificiranih plodova i u toku vegetacije u povoljnim uslovima ukoliko ostane na grani može da zarazi nove plodove od zametanja do same berbe.

Takođe, vizuelnim pregledom uočavaju se grane i grančice tamnije boje, rak rane kao i delovi grana sa ispucalom korom i smolotočinom.

Ovo su simptomi prouzrokovača bakterioza koštičavog voća (rod Pseudomonas). Treba napomenuti da se poslednjih godina uočava širenje simptoma bakterioza u zasadima koštičavog voća. Suzbijanje ovih patogena je izuzetno teško, pa je preventivna mera uklanjanja zaraženih delova rezidbom izuzetno bitna u smanjenju izvora zaraze u narednoj vegetaciji.

Kako bi u narednu vegetativnu sezonu ušli sa što manjim izvorom zaraze prouzrokovača bolesti, proizvođačima se preporučuje da se pri rezidbi pridržavaju sledećih mera:

-uklanjanje mumificiranih plodova, svih suvih  i  ispucalih grana i grančica;

-njihovo iznošenje i uklanjanje iz zasada;

-ukoliko je pri rezidbi uklonjena veća grana i tom prilikom nastala veća ogoljena površina treba je premazati kalemarskim voskom;

-pri samoj rezidbi, sa svakim rezom treba vršiti dezinfekciju alata (alkohol, varikina, preparati na bazi hlora);

-rezidbu treba obavljati po suvom vremenu u cilju sprečavanja daljeg širenja patogena;

-ukoliko je moguće, treba sakupiti opalo lišće iz zasada  ili ga tretirati 5% rastvorom uree kako bi se ubrzala njegova razgradnja.

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 26.10.2023 ‎(1)
Jesenja zaštita koštičavog voća26.10.2023 11:51Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Rogač šljive (Taphrina pruni)
Na teritoriji rada RC Zaječar zasadi koštičavog voća (višnja, trešnja, šljiva) se, u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta nalaze u fazi od početak obezbojavanja lišća do faze 70 % lišća opalo (BBCH 92-97).

Jesenjim tretmanom zasada koštičavog voća se vrši dezinfekcija stabala i smanjuje se infektivni potencijal patogena prouzrokovača biljnih bolesti u narednoj godini poput:

-prouzrokovača sušenje cvetova, grana i grančica i trulež ploda koštičavog voća (Monilinia spp.),

-šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila),

-rogača šljive (Taphrina pruni),

-prouzrokovača bakterioznih oboljenja i dr. 

Sprovođenje jesenjeg tretmana zasada koštičavog voća se preporučuje kada opadne oko 70% lisne mase, po mirnom i suvom vremenu i sa većom količinom vode sa nekim od registrovanih preparata na bazi bakra:

- Curenox 50 WP (a.m. Cu iz bakar-ohihlorida) u količini 1,5 do 2 kg/ha (višnja, trešnja, šljiva) ili

-Bakarni oksihlorid 50 (a.m. Cu iz bakar-oksihlorida) u koncentraciji 0,75% (višnja, trešnja, šljiva) ili

-Cuproxat (a.m. Cu iz bakar- sulfata u koncentraciji 0,2-0,35% (višnja, trešnja, šljiva) ili

-Grifon (Cu iz bakar-oksihlorida + Cu iz bakar- hidroksida) u količini 4l/ha (trešnja, šljiva) ili

-Fungohem SC (Cu iz bakar–hidroksida) u koncenraciji1-1,5% (višnja, trešnja) ili

-Everest (Cu iz bakar-hidroksida) u koncentraciji 0,6%(šljiva) ili neki drugi registrovani preparat na bazi bakra.

Pre sprovođenja hemijskih mera proizvođačima se preporučuje i sprovođenje mehaničkih mera kao što su uklanjanje i uništavanje mumificiranih plodova sa stabla, kao i obolelih, polomljenih i suvih grana i grančica, jer su to mesta prezimljavanja patogena.

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 18.7.2023 ‎(1)
Zaštita višnje i trešnje18.7.2023 11:36Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii)
 

Na teritoriji delovanja RC Zaječar berba trešanja i višnje je završena (BBCH91).

Vizuelnim pregledom zasada na više lokaliteta uočeno je prisustvo simptoma pegavosti lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii). Vremenske prilike u toku ove vegetacije pogodovale su razvoju ovog patogena, pa se u pojedinim, neadekvatno štićenim zasadima registruje intenzivno prisustvo simptoma ovog oboljenja.

Proizvođačima se preporučuje da po obavljenoj berbi a pre padavina koje se za naš region najavljuju za četvrtak sprovedu tretman svojih zasada nekim od fungicida:

  • Agrodin 65 WP (a.m.dodin) 0,1% ili Acustic (a.m. dodin) 0,15% ili
  • Delan 700 WG, Galileo (a.m.ditianon) 0,075% ili
  • Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Venturion, Merpan 48 SC, Cadurans, Capi (a.m. kaptan) 0,2-0,3%.

Ova mera ima za cilj sprečavanje prevremene defolijacije zasada, a na taj način omogućavamo biljci da što bolje formira rodne pupoljke za narednu godinu.

Kako se za naredni period i dalje najavljuju visoke dnevne temperature, tretman obaviti u kasnim popodnevnim satima.

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 6.6.2023 ‎(1)
Zaštita trešnje i višnje6.6.2023 9:02Trešnjina muva (rhagoletis cerasi); Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.)
Na teritoriji delovanja RC Zaječar zasadi višnje i trešnje u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta nalaze se u fazi plodovi oko 70% krajnje veličine do faze početak obojavanja ploda (BBCH 77-81).

Na feromonskim klopkama postavljenim u zasadima višnje i trešnje registruju se ulovi trešnjine muve (Rhagoletis cerasi).

Kako se višnja i trešnja nalaze u fazi promene boje ploda kada ova štetočina polaže jaja u plodove, proizvođačima se preporučuje tretman zasada jednim od registrovanih insekticida:

-Exirel (a.m.cijantraniliprol) u količini 0,75 l/ha, karenca 7 dana (u zasadima trešnje) ili

-Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux (a.m.deltametrin) u koncentraciji 0,07%, karenca 14 dana (u zasadima trešnje i višnje) ili

-Decis expert (a.m.deltametrin) u količini 0,175 l/ha , karenca 7 dana (u zasadima višnje) ili

-Lambdex (a.m.lambda-cihalotrin) u koncentraciji 0,05-0,07% , karenca 14 dana (u zasadima višnje i trešnje).

Vizuelnim pregledom zasada trešanja kasnijeg sortimenta na lokalitetima gde su na plodu prisutna oštećenja od grada kao i na plodovima gde je došlo do pucanja usled priliva veće količine vode uočeno je prisustvo simptoma truleži ploda (Monilia spp).

Kako se i za naredni period najavljuju lokalne padavine i nestabilno vreme koje će pogodovati daljem širenju ovog patogena u zasadima višnje i trešnje, proizvođačima se preporučuje primena nekog od fungicida:

-Luna sesation (a.m. fluopiram+trifloksistrobin) u količini 0,167 l/ha po metru visine krošnje, karenca 7 dana (u zasadima trešnje) ili

-Luna expiriance (a.m.tebukonazol+fluopiram) u koncentraciji 0,05-0,06%, karenca 7 dana (u zasadima višnje) ili

Luminis, Signum (a.m.boskalid +piraklostrobin) u količini 0,562-0,75 kg/ha, karenca 14 dana (u zasadima višnje i trešnje).

Prilikom upotrebe pesticida obavezno treba voditi računa o karenci primenjenih preparata.

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 29.5.2023 ‎(1)
Zaštita useva i zasada posle grada29.5.2023 9:20Plamenjača krompira i paradajza (phytophthora infestans); Crna pegavost krompira i paradajza (alternaria solani); Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Siva trulež (botrytis cinerea); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Plamenjača šljive (Polystigma rubrum)
 

U protekla tri dana na teritoriji grada Zaječara (deo Šljivara, Lubnica, Bratujevac, Lenovac, Leskovac, deo Zvedana, Planinica) i opštine Boljevac (Osnić i Bukovo) u više navrata uz obilne padavine bilo je i sitnog grada koji je prouzrokovao oštećenja na poljoprivrednim usevima i zasadima.

Trenutno su najugroženiji koštičavo voće (trešnja, šljiva, višnja), vinova loza, krompir, jagoda.

Poljoprivrednim proizvođačima na čijim se usevima registruju oštećenja od grada, se preporučuje da u što kraćem roku sprovedu hemijski tretman u cilju saniranja oštećenja nastalih od grada i to:

Košičavo voće:

-Capi, Merpan, Metod, Captan, Venturion (a.m.kaptan) u koncentraciji 0,2-0,3%.

Vinova loza:

-neki od registrovanih preparata na bazi bakra.

U zasadima trešnje sa ranim sortimentom gde se očekuje berba, u cilju zaštite od prouzrokovača truleži ploda (Monilia spp), preporučuje se primena fungicida kratke karence:

-Luna sensation (a.m.fluopiram+trifloksistrobin) u količini 0,35 l/ha ili 0,167 l/ha/metru visine krošnje, karenca 7 dana.

Usevi krompira i paradajza na otvorenom:

U cilju sprečavanja širenja prouzrokovača plamenjače (Phyhopthora infestans) i crne pegavosti krompira (Alternaria solani) preporučuje se upotreba nekog od fungicida:

- Axidor (a.m. propamokarb-hidrohlorid+cimoksanil)u količini od 2,5l/ha ili

-Acrobat MZ WG, Sphinx MZ (a.m. dimetomorf + mankozeb) u količini 2-2,5 kg/ha ili

-Orvego (a.m. dimetomotf+ametoktradin) u količini 0,8l/ha ili

-Profilux, Curzate M68 WG, Vokal (a.m. cimoksanil+mankozeb)u količini od 2-3 kg/ha ili

-Fuzija plus (propomokarb-hidrohlorid+fluazinam) u količini od 2 l/ha.

U zasadima jagoda koji se nalaze u fazi 40-50% plodova imaju specifičnu boju za kultivar, registrovano je prisustvo simptoma sive truleži (Botrytis cinerea) usled obilnih padavina u proteklom periodu koji su na pojedinim parcelama onemogućili pravovremenu zaštitu.  Oštećenja od grada pogodovaće daljem širenju ovog patogena pa se proizvođačima preporučuje hemijski tretman nekim od fungicida:

-Libreto (a.m.fenheksamid) u količini 1-1,5 l/ha, karenca 3 dana ili

-Bacilus arum B, Ekstrasol F (a.m.Bacillus suptilis) u koncentraciji 2% ili Serifel (a.m. Bacillus amyloliquefaciens) u količini 0,5 kg/ha (bez karence).

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 24.5.2023 ‎(1)
Zaštita višnje i trešnje 24.5.2023 11:11Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Crna vaš trešnje i višnje (Myzus pruniavium)
Na teritoriji delovanja RC Zaječar zasadi višnje i trešnje u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze se u fazi drugo opadanje plodova do plod oko polovine od krajnje veličine (BBCH 73-75)

Za naredne dane najavljuje se nastavak nestabilnog vremena  sa prisustvom padavina koje može stvoriti povoljne uslove za ostvarivanje infekcije prouzrokovačem pegavosti lišca višnje i trešnje (Blumeriella jaapii) i prouzrokovačem šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila).

Proizvođačima se preporučuje da, pre najavljenih padavina, sprovedu tretman zasada jednim od fungicida:

- Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Capi (a.m. kaptan) u koncentraciji 0,2-0,3% ili

-Merpan 48SC, Metod 480SC (a.m. kaptan) u količini 2-3l/ha ili

-Mankogal 80,Dithane M45, Prevent80WP,Mankogal extra (a.m. mankozeb) ukoncentraciji 0,2-0,3% ili

-Agrodin 65WP (a.m.dodin) u koncentraciji 0,1%.

Vizuelnim pregledom zasada uočeno je prisustvo jedinki crne trešnjine vaši (Myzus cerasi).

Ako u svojim zasadima proizvođači uoče prisustvo ove štetočine preporučuje se tretman insekticidom:

- Zlatospilan (a.m. acetamiprid) u koncentraciji 0,025%..

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 28.4.2023 ‎(1)
Zaštita višnje i trešnje28.4.2023 12:14Crna vaš trešnje i višnje (Myzus pruniavium); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii)
 

Na teritoriji delovanja RC Zaječar zasadi višnje i trešnje nalaze se u fazi kraj cvetanja: sve latice opale do faze zeleni plodnik okružen sasušenom cvetnom ložom: čašične latice počinju da opadaju (BBCH69-72).

Vizuelnim pregledom zasada na naličiju lista uočeno je prisustvo jedinki crne trešnjine vaši (Myzus cerasi).

Ukoliko u svom zasadu uoče prisustvo ove štetočine poljoprivredni proizvođači bi trebalo da obave tretman zasada insekticidom:

-Zlatospilan (a.m.acetamiprid) u koncentraciji 0,025%.

Najavljene padavine za početak naredne nedelje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačima šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila) i pegavosti lišća višnje i trešnje (Blumerriella jaapii). Poljoprivrednim proizvođačima preporučuje se da pre navedenih padavina obave preventivni tretman nekim od fungicida:

-Capi, Merpan 50 WP, Captan 50WP,Venturion (a.m.kaptan) u koncentraciji 0,2-0,3%.

Tretman obaviti po mirnom vremenu bez vetra.

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 21.4.2023 ‎(1)
Zaštita višnje i trešnje 21.4.2023 13:45Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus)
Na teritoriji delovanja RC Zaječar zasadi višnje i trešnje se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze se u fazi od puno cvetanje do precvetavanja (BBCH 65-69).

Za početak naredne nedelje se najavljuju padavine,  a zasadi višnje i trešnje su u ovoj fazi razvoja osetljive na infekcije od prouzrokovača sušenja cvetova, grana i grančica (Monilinia laxa).

U zasadima gde višnja i trešnja još uvek cvetaju proizvođačima se preporučuje da pre najavlenih padavina izvrše tretman nekim od fungicida:

Trešnja:

-Pehar (a.m.pirametanil) u količini 2 l/ha ili

-Tebukon 250 EW (a.m. tebukonazol) u količini 0,75 l/ha ili

-Luminis (a.m.boskalid+piraklostrobin) u količini 0,562-0,75kg/ha

Višnja:

-Akord, Lira, Tebukon 250 EW, Riza, Orius 25 EW (a.m tebukonazol) u količini 0,75 l/ha

-Luna Expirience (a.m.tebukonazol+fluopiram) u koncentraciji 0,05-0,06%

- Zenby (a.m.izofetamid) u količini 0,8-0,9 l/ha.

Najavljene padavine takođe mogu stvoriti povoljne uslove za razvoj prouzrokovača  pegavosti lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii) i šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stygmina carpophila). U zasdima koji su u fazi precvetavanja, pre najavljenih padavina proizvođačima se preporučuje da izvrše preventivni tretman nekim od registrovanih fungicida:

- Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Capi (a.m. kaptan) u koncentraciji 0,2-0,3% ili

-Merpan 48SC, Metod 480SC (a.m. kaptan) u količini 2-3l/ha.

Hemijski tretman treba izvršiti po mirnom vremenu, bez vetra uz poštovanje preporuke proizvođača o količini i načinu upotrebe izabranog preparata.

Region: Zaječar
Expand/Collapse Created : 7.4.2023 ‎(1)
Zaštita koštičavog voća7.4.2023 9:09Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.)
Na teritoriji delovanja RC Zaječar zasadi koštičavog voća (višnja,trešnja,šljiva) u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta nalaze se u fazi: prvi cvetovi otvoreni do faze puno cvetanje najmanje50% cvetova otvoreno, prve latice opadaju (BBCH59-65).

Od nedelje se za područje regiona Zaječara najavljuju padavine koje mogu stvoriti povoljne uslove za infekciju cvetova koštičavog voća prouzrokovačem sušenja cetova, grančica i grana koštičavog voća (Monilinia laxa).

Pre najavljenih padavina u zasadima koji su u fazi cvetanja, poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje da sprovedu preventivni tretman zasada nekim od sledećih fungicida:

-Cormax (a.m. ciprodinil) u količini u količini 0,2kg/ha ili

-Chorus 50WG (a.m.ciprodinil) u količini 0,3-0,5kg/ha ili

-Ciprodex (a.m. ciprodinil) u koncentraciji 0,05% ili

-Neon (a.m. ciprodinil) u količini 0,5l/ha ili

-Signum (a.m.boskalid +piraklostrobin) u količini 0,562-0,75kg/ha ili

-Pehar (a.m.purimetanil) u količini 2l/ha ili

-Akord, Lira, Tebukon 250EW (a.m.tebukonazol) u količini 0,75l/ha.

Tretman treba sprovesti u najtoplijem delu dana bez vetra. Takođe, treba se pridržavati uputstva za upotrebu pesticida i preduzeti sve mere u cilju zaštite pčela i oprašivača.

Primena insekticida u fazi cvetanja je zabranjena.

Region: Zaječar
1 - 10 Next