Skip to main content

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Go Search
Home
Terenski rezultati
  
Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Preporuke_BD > malina  

Web Part Page Title Bar image
malina

Izaberi region

Select
NormalBačka Topola
NormalBeograd
NormalČačak
NormalJagodina
NormalKikinda
NormalKnjaževac
NormalKosovska Mitrovica
NormalKragujevac
NormalKraljevo
NormalKruševac
NormalLeskovac
NormalLoznica
NormalMladenovac
NormalNegotin
NormalNiš
NormalNovi Pazar
NormalNovi Sad
NormalPančevo
NormalPirot
NormalPožarevac
NormalProkuplje
NormalRuma
NormalSenta
NormalSmederevo
NormalSombor
NormalSremska Mitrovica
NormalSubotica
NormalŠabac
NormalUžice
NormalValjevo
NormalVranje
NormalVrbas
NormalVršac
NormalZaječar
NormalZrenjanin
NormalSvi regioni

Preporuke

Štetni organizmi
Expand/Collapse Created : 27.3.2014 ‎(1)
Štetni insekti izdanka maline27.3.2014 8:40Malinin korebus (Corebus rubi); Malinina galica (Lasioptera rubi)
Na području RC Užice, na lokalitetu Gostinica pregledom zasada maline uočena su oštećenja od malininog korebusa (Corebus rubi) na izdancima koji su pripremljeni za vezivanje. Prezimljava odrasla larva u izdancima. Ona pravi spiralne hodnike pri čemu preseca sprovodne sudove, a posebno je štetna s’ proleća. Imaga se obično javljaju, zavisno od vremenskih uslova počev od maja pa kasnije tokom cvetanja i zrenja plodova, kada nije dozvoljena primena insekticida. Hemijska zaštita je moguća samo pre nego što dođe do ubušivanja larve u mlad izdanak. Ova štetočina se javlja u nešto većoj brojnosti samo u godinama koje pogoduju njegovom razvoju i retko je ekonomski značajna. Pregledom je ustanovljeno oko 1% oštećenih izdanaka. Proizvođačima maline se preporučuje da prilikom odabira izdanaka za vezivanje obrate pažnju na ovu pojavu, kao i na izdanke sa bradavičastim ispupčenjima od malinine galice (Lasioptera rubi). Ovakve izdanke treba prepoznati i ukloniti do osnove i spaliti radi smanjenja populacije ovih štetočina.
 
Malinin korebus
 
Uzdužni presek izdanka
 
Malinina muva galica
 
Larva Lasioptera rubi
 
 
Region: Užice
Expand/Collapse Created : 4.4.2014 ‎(1)
Malinin prstenar (Agrilus aurichalceus )  4.4.2014 21:46Malinin prstenar (Agrilus aurichalceus)

Na području delovanja RC  Leskovac obilaskom zasada pod malinom sorte Vilamet  na lokalitetu Babičko,  gde dominira gajenje ove voćne vrste,  utvrdjeno je da se malina  nalazi u  fenofazama  15-19 prema skali BBCH (pet, odnosno devet i više listova razvijeno). Vizuelnim pregledom zasada  registrovano je da se na pojedinim izdancima nalaze  karakteristična zadebljanja  različite dužine nastala  štetnim dejstvom  malinovog prstenara (Agrilus aurichalceus). Zadebljanja su prisutna na različitim delovima izdanaka, a štete su veće ukoliko su bliže zemlji. Na poprečnom preseku vidljiva su spiralna zadebljanja, usled čega se može očekivati sušenje izdanaka.  Prstenar je u ovom periodu u fazi larve, a krajem maja očekuje se pojava imaga.

Preporuka proizvodjačima: S obzirom na to da je do sada izvršeno proredjivanje, skraćivanje i vezivanje maline, preporuka je da se ponovo obidju malinjaci i izvrši korektivno uklanjanje oštećenih izdanaka sa  zadebljanjima. Tako oštećenje i orezane izdanke ukloniti iz malinjaka i obavezno spaliti. Ovu meru treba sprovesti do kraja maja kada se očekuje izletanje odraslih insekata malininog prstenara.

Takodje, ukoliko u blizini malinjaka  ima zasada kupine ili prisustvo ruža, treba ih ukloniti jer se na njima štetočina dopunski hrani.

Za sada se ne preporučuje tretiranje insekticidima  već se to čini  u vreme dopunske ishrane pre polaganja jaja i pre cvetanja maline.

Sl.1.,2. i 3. Oštećenja od malininog prstenara (Agrilus aurichalceus) na izdanku maline

Region: Leskovac
Expand/Collapse Created : 13.4.2014 ‎(1)
Malinina muva galica  (Lasioptera rubi) 13.4.2014 0:02Malinina galica (Lasioptera rubi)

Na području delovanja RC Leskovac obilaskom zasada pod malinom sorte Vilamet na lokalitetu Babičko i Oruglica, gde dominira gajenje ove voćne vrste, (fenofaza pred cvetanje), registrovano je da se na pojedinim izdancima nalaze karakteristična zadebljanja, kvržice, gale i guke  različitog oblika i veličine nastale štetnim dejstvo izlučevina malinine muve galice  (Lasioptera rubi U tim zadebljanjima prezimljava odrasla larva, prekidaju se sprovodni sudovi,  zbog čega se izdanci slabije razvijaju i lako se lome.

Ženka polaže jaja u cvetne pupoljke maline u vreme odvajanja kruničnih listića. Ispiljene larve se ubušuju u izdanak, gde se obrazuje gala koja se pogrešno može identifikovati kao oštećenje nastalo usled mraza.

Preporuka proizvodjačima:, Pratiti zdravstveno stanje malinjaka   izvrštii  uklanjanje oštećenih izdanaka sa zadebljanjima. Suzbijanje ove štetočine je otežano jer se hemijske mere ne mogu obaviti obzirom da su odrasli insekti aktivni u periodu cvetanja maline. Praktično, jedina prava mera jeste  uklanjanje obolelih izdanaka i njihovo spaljivanje pre eklozije imaga.

Za sada se ne preporučuje tretiranje insekticidima. Zasadi kod kojih je tokom ranijih vegetacija bila zastupljena muva galica mogu se tretirati neposredno pre cvetanja,  insekticid  se nanosi pri dnu izdanka, da bi se suzbili odrasli insekti po pojavljivanju u proleće.

Sl.1. Oštećenja na malini u vidu gala i guka od  malinine muve galice (Lasioptera rubi)

 

Region: Leskovac
Expand/Collapse Created : 15.4.2014 ‎(1)
Malinin korebus -  Corebus rubi 15.4.2014 12:51Malinin korebus (Corebus rubi)

Na području delovanja RC Leskovac obilaskom malinjaka na Lokalitetima Babičko i Oruglica, registrovana je na korenu i korenovom sistemu pojava larvi malininog korebusa (Corebus rubi). Larva je  dužine oko 2 cm, izdužena i jasno segmentirana, prljavo-bele boje. Na poslednjem trbušnom segmentu nalaze se dva snažna skeletizirana izraštaja u obliku pincete, Tokom maja meseca očekuje se pojava imaga.  

U vegetaciji larve se kreću uvek spriralno prema korenu izdanka. Larva dopire do srži, zatim izmedju srži i drveta gradeći spiralne razvučene hodnike na drvetu prema korenu izdanka. Na tim biljkama izdanci su sasušeni, a na preseku  registruju se spiralno povijeni hodnici.

Početkom maja pojavljuje se prvo imago koji se dopunski hrani i polaže jaja na koru izdanka maline i kupine u drugoj polovini juna. Posle piljenja larva se ubušuje pod koru letorasta maline.  

Preporuka: Redovna kontrola malinjaka i mehaničko uklanjanje oštećenih izdanaka maline koje treba ukloniti iz malinjaka i obavezno spaliti.

Sl. 1. Larva malininog korebusa (Corebus rubi)

Sl. 2. Oštećeni izdanak maline od Corebus rubi

Region: Leskovac
Expand/Collapse Created : 4.5.2014 ‎(1)
Zaštita maline4.5.2014 18:45Malinin cvetojed (Anthonomus rubi); Eriofidna grinja lista maline (Phyllocoptes gracilis)
Na lokalitetu Dobrinja (RC Užice, opština Požega) zasad maline sorte Vilamet se nalazi u fazi potpuno razvijenih cvetnih pupoljka (faza 57 do 59 po BBCH skali). Prohladno i kišovito vreme je usporilo razvoj maline, ali je i pogodovalo ravoju eriofidne grinje lista maline (Phyllocoptes gracilis). Simptomi se manifestuju hlorotičnim šarenilom, praćenim deformacijom listova. Do ove pojave dolazi usled ishrane kolonije grinja sa naličja lista.
 
Potpuno razvijeni cvetni pupoljci maline
 
Ph. gracillis na listu maline
 
Za zaštitu se preporučuje primena akaricida kao što su Vertimec 018EC ili Abastate 0,075% (a.m. abamektin), Ortus (a.m. fenpiroksimat), Envidor (a.m. spirodiklofen) ili Sanmite (a.m. piribaden).
 
Malinin cvetojed
 

Za zaštitu od malininog cvetojeda i ostalih štetnih insekata u ovom periodu preporučuje se primena insekticida i to: Karate Zeon ili Kozak (a.m. lambda cihalotrin) u koncentraciji 0,03%. Obzirom da se zasadi maline nalaze neposredno pred početak cvetanja preporučuje se zaštita insekticidima u ovoj fazi, jer u narednom periodu tokom cvetanja nije dozvoljena primena insekticida.

Region: Užice
Expand/Collapse Created : 5.5.2014 ‎(1)
Rdja maline i kupine - Phragmidium rubi - ideae5.5.2014 13:04Rđa maline (Phragmidium rubi-ideae)

Na području delovanja RC Leskovac  na  malini i kupini je registrovana pojava rdje  (Phragmidium rubi - ideae). Parazit se javlja na svim nadzemnim delovima maline. Na naličju lišća se zapažaju  žućkasto-narandžaste pege u kojima su spermacije i ecidije. Često je cela površina liske prekrivena ecidijima, zbog čega se list suši i opada.

Malina se nalazi u fenofazi prema skali BBCH 61 ( oko 10 % cvetova otvoreno).

Preporuka proizvodjačima:  Zaražene izdanke treba ukloniti iz malinjaka i obavezno spaliti. Potrebno je sakupiti i uništiti zaraženo lišće čime se smanjuje potencijal patogena za narednu vegetacionu sezonu. 

Region: Leskovac
Expand/Collapse Created : 19.5.2014 ‎(1)
Zaštita maline od sive truleži 19.5.2014 14:00Siva trulež (botrytis cinerea); LJubičasta pegavost izdanaka i pupoljaka maline (Didymella applanata)
Na području RC Užice na lokaciji Rogačica (Bajina Bašta), zasad maline sorte Vilamet se nalazi u fazi cvetanja (60 do 65 po BBCH skali). Prema podacima sa meteorološke stanice u prethodnih 7 dana palo je 279 l/m2 kiše, minimalna temperatura je 5,5 oC, a maksimalna 21,7 oC. Dužina vlaženja lista je 35 sati bez prekida. Pored tako velike količine padavina rizik od infekcije uzročnikom sive truleži (Botrytis cinerea) je dostizao 30 do 50%.Na području RC Užice na lokaciji Rogačica (Bajina Bašta), zasad maline sorte Vilamet se nalazi u fazi cvetanja (60 do 65 po BBCH skali). Prema podacima sa meteorološke stanice u prethodnih 7 dana palo je 279 l/m2 kiše, minimalna temperatura je 5,5 oC, a maksimalna 21,7 oC. Dužina vlaženja lista je 35 sati bez prekida. Pored tako velike količine padavina rizik od infekcije uzročnikom sive truleži (Botrytis cinerea) je dostizao 30 do 50%.
 
Fenofaza cvetanja maline
 
Didymella applanata na listu maline
 
U zasadu maline su utvrđeni prvi simptomi Didymella applanata na starijem lišću. Obzirom da se gljiva Botrytis cinerea nalazi na svim delovima biljke i da se u narednom periodu očekuje porast temperature i vlažnosti vazduha uz povremene padavine, preporučuje se primena fungicida i to: Pyrus ili Pehar (pirimetanil), Switch (ciprodinil+fludioksonil) ili Teldor (fenheksamid) 0,15%  u kombinaciji sa fungicidima: Quadris, Promesa, Quin ili Azaka (azoksistrobin) 0,075%. Fungicid Signum (boskalid + piraklostrobin) u koncentraciji 0,15%, se može primeniti samostalno. Za ovo prskanje potreban utrošak tečnosti je 1000 l/ha.  
Region: Užice
Expand/Collapse Created : 22.5.2014 ‎(1)
Monilinia fructigena, Botrytis cinerea22.5.2014 9:07Mrka trulež ploda jabuke (monilinia fructigena); Siva trulež (botrytis cinerea)
Trulež plodova, jabučastog i koštičavog voća je patogen koji prezimljava u zaraženim, mumificiranim plodovima.
 
U toku naredne vegetacije na površini zaraženih plodova u povoljnim uslovima formiraju se sporodohije sa konidijama koje se otkudaju i nošene vetrom i kišnim kapima,insektima ostvarujući zarazu.
Naročito povoljan momenat za infekciju predstavljaju povrede na površini ploda.Parazit na mestu ulaza obrazuje miceliju koja se širi sa jednog na drugi plod i sistemično širi zarazu.
 
Plod može biti zaražen od zametanja pa sve do berbe a kasnije i u skladištu.
 
Parazit je naročito opasan za plodove u početnoj fazi zrenja a i kasnije.Povećanjem sadržaja šećera i vode u plodovima razvoj patogena je intenzivniji.
 
Na površini ploda obrazuju se koncentriočni krugovi koji se veoma brzo formiraju u toku nekoliko dana obuhvatajući veliku površinu plodova.
 
Preporučuje se proizvođačima da urade tretman koštičavih voćnih vrsta (višnja,trešnja)koje se nalaze u  početnoj fazi zrenja. 
 
Jagodaste voćne vrste (malina, jagoda, kupina)su osetljive na sivu trulež ploda Botrytis cinerea. Kišovito vreme, povrede plodova nastale ubodom insekata, gradom ili na drugi način predstavljaju ulazno mesto za patogena.
 
U cilju suzbijanja navedenih patogena koristiti fungicide sa kraćom karencom:
a.m.ciprodinil +fludioksonil Preparat SWITCH 62,5 WG u konc. o,o8%
a.m.boskalid + piraklostrobin preparat SIGNUM u konc.0,15 % za jagodaste voćne vrste a 0,05-0,075% za višnju i trešnju.
Karenca za jagode 7 dana a za višnju 14.dana.
Prilikom tretiranja jagode naročito je bitno naglasiti da se moraju koristiti veće količine vode.
 
 
Region: Sremska Mitrovica
Expand/Collapse Created : 29.5.2014 ‎(1)
Zaštita maline od sive  truleži ploda – Botrytis cinerea29.5.2014 8:58Siva trulež (botrytis cinerea)

Obilaskom terena na području RC Valjevo i pregledom zasada maline u selu Donje Leskovice utvrđeno je, da je  sorta maline Wilamette u fenofazi sazrevanja ploda i semena prema BBCH (81) a sorta maline Meeker u fenofazi cvetanja BBCH ( 65-67).Obzirom na vremenske uslove ; velike količine padavina na području Kolubarskog okruga , u posledenje dve nedelje palo je ukupno 250 mm/m2 ,temperaturu vazduha od 20-30 stepeni C i relativnu vlažnost vazduha koja se kretala u intervalu od 70-95% stekli su se uslovi za ostvarivanje infekcije patogena Botrytis cinerea koji prouzrokuje sivu  trulež plodova maline.Preporuka je da voćari na području Kolubarskog okruga zaštite zasade maline od ovog patogena izborom odgovarajućeg fungicida.Izbor preparata:za sortu maline Meeker,a.m.pirimetanil ( Pehar  2l/ha,Mythos  2,5 l/ha,Pyrus 400-SC 2,5 l/ha)- karenca je 14 dana  a za sortu maline Wilamette :a.m.boskalid +piraklostrobin (Signum 0,5kg/ha),a.m.fludioksonil ( Switch 62,5 WG 0,6 kg/ha) – karenca je 7 dana za malinu i a.m. fenheksamid ( Teldor 1-1,5 l/ha)- karenca je 3 dana za malinu.

 

Region: Valjevo
Expand/Collapse Created : 16.8.2014 ‎(1)
Zaštita maline posle završene berbe 16.8.2014 12:36SVI
Na lokalitetu Dobrinja (RC Užice, opština Požega) zasad maline sorte Vilamet se nalazi u fazi završetka berbe i odumiranja lišća na starim izdancima (faza 93 po BBCH skali). U zasadu maline su utvrđeni simptomi Didymella applanata na lišću i na mladim izdancima.
 
Završetak berbe i odumiranja lišća na starim izdancima maline
Didymella applanata simptom na listu maline
 Didymella applanata simptom na mladom izdanku maline
 

Zaraženi pupoljci, koji se nalaze u pazuhu lista, uglavnom propadaju tokom zimskog perioda i iz nih se ne razvija rodna grančica. Od pravilnog razvoja i nege ovogodišnjih izdanaka maline zavisi u mnogome njihovo zdravstveno stanje i rod u narednoj godini. Zbog toga je potrebno da se nakon obavljene berbe u zasadima maline izvrši sečenje i uklanjanje starih izdanaka. Rezidbu obaviti što je moguće niže do zemlje, zatim ostaviti te izdanke da se lagano svenu i sasuše (3-5 dana), što je potrebno da bi se mladi izdanci adaptirali na jače osunčavanje, a zatim ih rezidbom iznad prve, pa iznad druge žice lagano ukloniti, da se ne oštete novi izdanci. Po dužnom metru špalira odabrati  oko 10 zdravih i dobro formiranih izdanaka. Ostale mlade izdanke, a naročito one obolele ili oštećene orezati  do osnove i ukloniti, vodeći računa o ravnomernom sklopu izdanaka.

Za zaštitu od bolesti treba koristiti fungicide kao što su: Quadris, Promesa, Quin ili Azaka (azoksistrobin) 0,075% ili Acord (tebukonazol) 0,075%.
Region: Užice
1 - 10 Next