Na području delovanja RC Subotica vizuelnim pregledima različitih vrsta površina, registrovano je prisustvo aktivnih rupa od poljskih glodara, poljskih miševa - Apodemus spp. i poljske voluharice - Microtus arvalis.
Monitoring na prisustvo glodara je izvršen na usevu uljane repice, lucerištima, voćnjacima i ledinama.
Utvrđena brojnost glodara i kategorija brojnosti data je u tabeli:
Vrste površina Broj rupa/ha Poljska voluharica Kategorija i opis brojnosti Broj rupa/ha Poljski miš Kategorija i opis brojnosti Ledine 940 III SREDNJA 3460 V VRLO VISOKA Lucerišta 1160 III SREDNJA 6250 V VRLO VISOKA Voćnjaci 110 II NISKA 2790 V VRLO VISOKA Novoposejani usevi (Uljana repica) 50 II NISKA 340 III SREDNJA
Vrste površina
Broj rupa/ha
Poljska voluharica
Kategorija i opis brojnosti
Poljski miš
Ledine
940
III SREDNJA
3460
V VRLO VISOKA
Lucerišta
1160
6250
Voćnjaci
110
II NISKA
2790
Novoposejani usevi
(Uljana repica)
50
340
Kao što se iz tabele vidi, na novoposejanim usevima uljane repice, brojnost aktivnih rupa je niska za poljsku voluharicu, a srednja za poljskog miša.
Na ledinama, lucerištima i voćnjacima brojnost je vrlo visoka za poljskog miša, dok je za poljsku voluharicu brojnost niska u voćnjacima, a srednja u lucerištima i ledinama.
Poljoprivredni proizvođači se upozoravaju da je zbog visoke brojnosti glodara neophodno pratiti njihovo prisustvo i brojnost na usevima, i blagovremeno preduzeti mere suzbijanja, da bi sprečili štete, i populaciju poljskih glodara držali pod kontrolom.
Primena rodenticida se preporučuje po utvrđivanju brojnosti iz II kategorije (10-500 rupa po hektaru od poljske voluharice i 10-50 rupa od poljskih miševa), uz poštovanje svih mera zaštite životne sredine, kako u samim usevima tako i na uvratinama parcela.
Nakon primene rodenticida u vidu godovih mamaka na bazi cink-fosfida u aktivne rupe od glodara iste obavezno treba zatrpavati kako ne bi došlo do trovanja divljači i ptica.