Na teritoriji delovanja RC Prokuplje usevi paradajza u zatvorenom prostoru, u zavisnosti od lokaliteta i datuma setve se nalaze u različitim fazama cvetanja i formiranja plodova (64-75 BBCH).
Na feromonskim klopkama postavljenim u usevu paradajza u zatvorenom prostoru, na teritoriji Topličkog okruga, u prethodnom periodu registrovano je znatno povećanje broja ulovljenih imaga paradajzovog moljca (Tuta absoluta).
Vizuelnim pregledom useva paradajza uočene su larve ove štetočine kao i karakteristične mine na listovima nastale njihovom ishranom.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje vizuelni pregled useva paradajza na prisustvo ove štetočine i po potvrdi prisustva primena insekticida:
Avaunt 15 SC (a.m. indoksikarb) u količini 0,17 – 0,25 l/ha - (karenca 3 dana) ili neki drugi registrovani insekticid.
Takođe, osim hemijskih mera zaštite, koje nisu dovoljne u suzbijanju ove štetočine, preporučuju se i nepesticidne mere zaštite kao što su:
- Postavljanje vodenih klopki za masovno izlovljanje odraslih jedinki moljca paradajza,
- Postavljanje insekatskih mreža na ulaze u plastenik i na mesta provetravanja,
- Uništavanje zaraženih biljnih delova (uništavanje listova i plodova sa minama),
- Biološka borba, odnosno upotreba prirodnih neprijatelja poput predatorske stenice Macrolophus pygmaeus čije se odrasle jedinke i larve hrane jajima i larvama moljca paradajza.
- Uništavanje korovskih biljaka domaćina.