Na teritoriji delovanja RC Zaječar paradajz u zatvorenom prostoru se nalazi u različitim fazama razvoja, od cvetanja do formiranja plodova (BBCH 65-74).
Vizuelnim pregledom paradajza u zatvorenom prostoru na lokaciji Veliki Izvor, uočena su oštećenja na listu od moljca paradajza (Tuta absoluta). U cilju sprečavanja povećanja populacije moljca preporučuje se sprovođenje sledećih nepesticidnih mera:
-uništavanje zaraženih biljnih ostataka na kojima je bio moljac
-uništavanje biljaka domaćina oko i u plasteniku
-postavljanje insekticidnih mreža na otvore za ulazak u plastenik i otvore za ventilaciju
-postavljanje vodenih klopki za masovno izlovlavanje imaga
-biološke mere borbe koje podrazumevaju upotrebu prirodnih neprijatelja (Macrolophus pigmeus, Nesidiocoris tenuis).
Ukoliko se nakon sprovođenja nepesticicdnih mera i dalje registruje prisustvo ove štetočine, predlaže se hemijsko suzbijanje. U usevima paradajza za tu namenu su registrovani:
-Coragen 20 SC (a.m.hlorantraniliprol) 0,175-0,2 l/ha
-Avaunt (a.m.indoksakarb) 0,175-0,2 l/ha
-Triton (a.m.emamektin benzoat) 1,5-2 l/ha
-Ampligo 150 ZC (a.m.hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin) 0,4 l/ha
-Voliam Targo 063 SC (a.m.hlorantraniliprol+abamektin) 0,08-0,1% + 0,03-0,05% mineralnog ulja.
Takođe, vizuelnim pregledom biljaka paradajza uočeno je prisustvo simptoma sive plesnivosti lista paradajza (Fulvia fulva). Preporuka je da se u plastenicima gde je prisutna ova bolest vrši redovno provetravanje kako bi se relativna vlažnost vazduha spustila ispod 85% i da se izbegne gusta sadnja biljaka. Oh hemijskih mera zaštite, za sprečavanje daljeg širenja zaraze, preporučuje se primena fungicida na bazi mankozeba. Ukoliko su simptomi prisutni u većoj meri, predlaže se primena fungicida Signum (a.m.boskalid +piraklostrobin) ili Luminis u količini 0,7kg/ha.