Na području rada RC Užice, usevi krompira se, zavisno od lokaliteta i sortimenta nalaze u fazi razvoja sazrevanja ploda i semena do početak žućenja cime (BBCH 81-92).
Vizuelnim pregledom useva krompira, na pojedinim lokalitetima, uočeno je priustvo simptoma crne pegavosti krompira (Alternaria solani). Ovo je veoma rasprostranjeno i ekonomski značajno oboljenje krompira.
Crna pegavost se razvija na svim vegetativnim nadzemnim delovima i krtolama. Prvo se na donjim listovima starijih biljaka javljaju okrugle, sivo-mrke pege koje se kasnije povećavaju i postaju crne, u vidu koncentričnih krugova. U slučaju visokog intenziteta zaraze, pege se uvećavaju i spajaju, tako da dolazi do propadanja cele lisne površine što se značajnoj meri odražava na prinos.
Na zaraženim krtolama se javljaju tamne, udubljene pege, ispod koje je tkivo suvo, crvenkasto-braon boje. Ovakve krtole se prilikom dužeg čuvanja smežuravaju.
Tokom zime, patogen se održava na zaraženim biljnim ostacima i krtolama u vidu micelije i konidija. Razvoju gljive u proleće i primarnim infekcijama pogoduju umerene temperature, visoka vlažnost vazduha i produženo vlaženje lista.
Preporučene agrotehničke mere zaštite su:
-najmanje dvogodišnji plodored
-uništavanje biljnih ostataka
-izbalansirano đubrenje
-sertifikovani sadni materijal
-izbegavati prekomerna i česta navodnjavanja
-suzbijanje drugih patogena i štetnih insekata.
Primena fungicida je najvažnija mera u suzbijanju crne pegavosti krompira. Većina fungicida koja se koristi za zaštitu od plamenjače krompira (Phytophtora infestans) deluje i na A.solani. RC Užice je tokom ove sezone dalo više preporuka koje se odnose na zaštitu od crne pegavosti krompira, a koje se mogu videti na linku.