Na lokalitetu RC Požarevac usevi krompira se zavisno od sortimenta i vremena sadnje nalaze u različitim fazama starenja, sa najvećim procentom u fazi vađenja krtola. Na pojedinim parcelama se registruje prisustvo zaostalih krtola, te se, ovom prilikom još jednom osvrćemo na štetnost krompirovog moljca (Phthorimaea operculella).
Jedan od kritičnih tretnutaka kada treba posebnu pažnju posvetiti ovoj štetočini je faza vađenja krompira, kao i unošenja krompira u skladište.
Najveće štete nanosi ženka koja na krtolama krompira polaže jaja, a ispiljene larve se ubušuju u krtole. Takve krtole su neupotrebljive, a na otvorima se stvaraju povoljni uslovi za sekundarne zaraze.
Prilikom vađenja krompira od velike je važnosti ukloniti sve krtole sa parcele (i zdrave i oštećene) kako bi se sprečilo održavanje ove štetočine van proizvodne sezone.
Kao mere zaštite od krompirovog moljca poljoprivrednim proizvođačima preporučuje se sledeće:
Ø Na parcelama gde je u toku vađenje krompira ili se uskoro planira neophodno je:
- Krtole krompira u najkraćem roku skloniti sa parcele i transportovati do skladišta
- Zaostale krtole ne ostavljati na parceli, već ih obavezno sakupiti i uništiti
Ø U cilju sprečavanja ulaska krompirovog moljca u skladišta potrebno je:
- Skladištiti samo zdrave krtole
- Krtole čuvati u dobro pripremljenim i obezbeđenim prostorijama, sa mrežama na svim otvorima kako bi se sprečio ulazak moljca
- U skladištima održavati temperaturu ispod 10°C
Ø Hemijske mere zaštite krompira od štetnih organizama u ovoj proizvodnoj sezoni kao i aktuelne mere suzbijanja krompirovog moljca se mogu pogledati na ovom linku.