Skip to main content

Niš

Go Search
Home
Terenski rezultati
  

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Niš > Prilozi > Rutava buba (Tropinota hirta)
Rutava buba (Tropinota hirta)

Na području delovanja RC Niš u zasadima jabuke, šljive i višnje, na cvetovima maslačka, registrovana je pojava rutave bube (Tropinota hirta).

velika slika

Rutava buba (Tropinota hirta) je insekt koji se hrani delovima cveta i može da nanese velike štete u zasadima voća. Razvija jednu generaciju i prezimljava u stadijumu imaga u zemljištu na dubini do 10 cm. Rano u proleće, imago izlazi sa mesta prezimljavanaja i započinje let koji traje do početka leta. Imago rutave bube je dobar letač i najaktivniji je u najtoplijem delu dana  u periodu od 11 - 16 časova.

U cilju kontrole i suzbijanja ove štetočine, hemijske mere se ne preporučuju zbog prisustva pčela i drugih polinatora na cvetovima, te su opravdane jedino mehaničke mere zaštite.

Preporuka proizvođačima voća, naročito onima koji imaju mlade zasade, je da pregledaju svoje voćnjake u najtoplijem delu dana, naročito na obodnim delovima parcela  i ukoliko uoče rutavu bubu sprovedu mere njenog mehaničkog izlovljavanja. U voćnjacima treba postaviti lovne posude plave ili bele boje napunjene vodom uz dodatak negro bombona ili nekog voćnog sirupa. Lovne posude treba u što većem broju postaviti po obodu, a manji broj rasporediti i po unutrašnjosti parcele. Posude se mogu postaviti na zemlju ili u krošnju drveta.  Sadržaj u lovnim posudama treba redovno menjati. U voćnjacima ne treba suzbijati korove koji cvetaju, u prvom redu maslačak, kako bi se smanjila aktivnost rutave bube na cvetovima voća.

Comments

There are no comments yet for this post.