Skip to main content

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Go Search
Home
Terenski rezultati
  
Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Preporuke_BD > trešnja i višnja  

Web Part Page Title Bar image
trešnja

Izaberi region

Select
NormalBačka Topola
NormalBeograd
NormalČačak
NormalJagodina
NormalKikinda
NormalKnjaževac
NormalKosovska Mitrovica
NormalKragujevac
NormalKraljevo
NormalKruševac
NormalLeskovac
NormalLoznica
NormalMladenovac
NormalNegotin
NormalNiš
NormalNovi Pazar
NormalNovi Sad
NormalPančevo
NormalPirot
NormalPožarevac
NormalProkuplje
NormalRuma
NormalSenta
NormalSmederevo
NormalSombor
NormalSremska Mitrovica
NormalSubotica
NormalŠabac
NormalUžice
NormalValjevo
SelectedVranje
NormalVrbas
NormalVršac
NormalZaječar
NormalZrenjanin
NormalSvi regioni

Preporuke

Štetni organizmi
Expand/Collapse Created : 26.2.2024 ‎(1)
Zaštita koštičavog voća26.2.2024 13:10Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Rogač šljive (Taphrina pruni); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus)

Na području delovanja RC Vranje koštičave voćne vrste (šljiva, višnja, trešnja) se nalaze u fenofazi od mirovanja do početka bubrenja lisnih pupoljaka (BBCH 00-01).

Posle rezidbe a pre otvaranja pupoljaka, u cilju dezinfekcije stabla i smanjenja infektivnog potencijala patogena prouzrokovača sledećih oboljenja: monilioze koštičavog voća (Monilinia spp.), šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila), rogača šljive (Taphrina pruni), pegavosti lista višnje i trešnje (Blumeriella jaapii) i bakterioznih oboljenja proizvođačima se preporučuje preventivni tretman nekim od preparata na bazi bakra:

·         Cuproxat (a.m.bakar-sulfat) u koncentraciji 0,2-0,35% ili

·         Bakarni oksihlorid 50 (a.m.bakar-oksihlorid) u koncentraciji 0,75% ili

·         Everest (a.m.bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,6%

·         Fungohem (a.m. bakar hidroksid) u koncentraciji 1-1.5%

·         Grifon (a.m. bakar-oksihlorid) u količini 4 l/ha .

Preporuka je i dodatak preparata Galmin (mineralno ulje) u koncentraciji 3-4% ili Nitropol S (mineralno ulje) u koncentraciji 1,3% u cilju suzbijanja prezimljujućih formi štetočina.

Mere zaštite treba sprovesti po mirnom vremenu u najtoplijem delu dana.

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 2.2.2024 ‎(1)
Zimska rezidba i mere nege u voćnim zasadima2.2.2024 13:55Bakteriozna plamenjača jabuke i kruške (Erwinia amylovora); Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Kovrdžavost lista breskve (Taphrina deformans)

Na području delovanja RC Vranje voćni zasadi jabučastog voća i koštičavog voća su u fazi mirovanja (BBCH 00).

 

U voćnim zasadima je u toku zimska rezidba, značajna pomotehnička mera za regulisanje roda i prirasta. Prilikom izvođenja ove mere pored odstranjivanja viška rodnih i nerodnih grana potrebno je i važno odstraniti grane sa simptomima bolesti, mumificirane plodove u kojima se zadržavaju patogeni, suve grane i grančice kao, struganje i skidanje kore sa mahovinom i lišajevima kao i sakupljanje i uništavanje opalog lišća gde je to moguće.

Ovim postupcima se značajno smanjuje potencijal patogena prouzrokovača sušenja cvetova, grana i truleži ploda (Monilinia spp.), šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophila), kovrdžavosti lišća breskve (Taphrina deformans), rogača šljive (Taphrina pruni), pegavosti lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii), prouzrokovača bakterioznih oboljenja koštičavog voća (Pseudomonas syringae), bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora) i dr.

Prilikom izvođenja rezidbe važna je dezinfekcija (etanol, varikina, preparati na bazi hlora) pribora i alata koji se koristi radi sprečavanja prenosa patogena alatom. Orezivanje obolelih delova treba vršiti na 30 cm od mesta zaraze prema zdravom tkivu. Sve orezane grane i grančice treba izneti iz voćnjaka i uništiti.

Preporuka je da se rezidba i sve sanitarne mere sprovode po suvom vremenu i u najtoplijem delu dana.

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 31.10.2023 ‎(1)
Jesenji tretman koštičavog voća31.10.2023 9:33Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Kovrdžavost lista breskve (Taphrina deformans); Rogač šljive (Taphrina pruni); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii)

Na području delovanja RC Vranje koštičavo voće (šljiva, breskva, višnja, trešnja, kajsija i dr.) se u zavisnosti od voćne vrste, sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od lišće počinje da gubi boju do faze 70% lišća žuto i opalo (BBCH 92-97).

Proizvođačima se preporučuje da kada opadne 70% lisne mase sprovedu hemijski tretman na bazi bakra. Ovim tretmanom se vrši dezinfekcija stabla i smanjuje se infektivni potencijal patogena u voćnim zasadima: prouzrokovača sušenja cvetova, grana i truleži ploda (Monilinia spp.), šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophila), kovrdžavosti lišća breskve (Taphrina deformans), rogača šljive (Taphrina pruni), pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii), prouzrokovača bakterioznih oboljenja (Pseudomonas syringae) i dr.

Preporuka je koristiti neki od sledećih preparata:

·         Bakarni oksihlorid 50 ( bakar-oksihlorid) u koncentraciji 0,75% ili

·         Everest ( bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,6-0,8% ili

·         Cuproxat ( bakar-sulfat) u koncentraciji 0,25-0,35% ili

·         Grifon ( bakar oksihlorid i bakar hidroksid) u koncentraciji 4 l/ha ili

·         Cuproblau Z 35 WP (bakar-oksihlorid) u količini 2 kg/ha

Tretman treba sprovesti po mirnom i suvom vremenu uz utrošak veće količine vode kako bi depozit primenjenog preparata prekrio celokupnu površinu biljaka i u najtoplijem delu dana na temperaturi vazduha iznad 7 oC.

Preporučuje se i sprovođenje agrotehničkih mera kao što je orezivanje polomljenih i obolelih grana, sakupljanje i uništavanje opalog lišća, uklanjanje mumificiranih plodova iz voćnjaka u cilju smanjenja infektivnog potencijala patogena za sledeću vegetacionu sezonu.

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 25.7.2023 ‎(1)
Zaštita višnje25.7.2023 11:00Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii)

Na području delovanja RC Vranje u zasadima višnje i trešnje je završena berba.

Vizuelnim pregledom zasada registrovano je prisustvo simptoma pegavosti lista višnje i trešnje ( Blumeriella jaapii ).

U ovoj vegetacionoj sezoni česte padavine pogodovale su razvoju ovog patogena. Simptomi infekcije se manifestuju u vidu purpurne pegavosti lišća. Kasnije dolazi do prevremenog opadanja lišća što dovodi do nespremnosti biljke za prezimljavanje,  opšte oslabljenosti i smanjene rodnosti za sledeću godinu.

Prema trenutnoj prognozi za naš region najavljene su padavine za sredu i početak sledeće nedelje. U cilju očuvanja lisne mase i sprečavanja sekundarnih infekcija poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje hemijski tretman, pre najavljenih padavina, nekim od fungicida:

-          Agrodin 65 WP (dodin) u koncentraciji 0,1% ili

-          Mankogal 80, Dithane M 45 , Mankogal extra, (mankozeb) u koncentraciji 0,25% ili

-          Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Venturion (kaptan) u koncentraciji 0,2-0,3%

Sprovođenje hemijskog tretmana se preporučuje u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima zbog visokih dnevih temperatura.

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 8.6.2023 ‎(1)
Zaštita višnje8.6.2023 12:10 Crna trešnjina lisna vaš (Myzus cerasi); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Trešnjina muva (rhagoletis cerasi)

Na području delovanja RC Vranje zasadi višnje se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od plod oko 70% krajnje veličine do početak obojavanja ploda (BBCH 77-81).

U cilju zašite višnje od prouzrokovača pegavosti lišća višnje (Blumeriella jaapii) i prouzrokovača truleži ploda (Monilinia spp.) proizvođačima se pre najavljenih padavina preporučuje primena nekog od fungicida:

·         Luna sensation (fluopiram+trifloksistrobin) u koncentraciji 0,167l/ha (karenca 3 dana)

·         Luna expirience (tebukonazol+ fluopiram) u koncentraciji 0,05-0,06% (karenca 7 dana)

·         Luminis, Signum (boksalid+piraklostobin) u koncentraciji 0,562-0,75kg/ha (karenca 14 dana).

U zasadima sa kasnostasnim sortimentom koji su u fazi porasta ploda, u cilju zaštite lisne mase preporuka je primena preparata Agrodin 65 WP (dodin) u koncentraciji 0,1% (karenca 21 dan).

U toku je let trešnjine muve (Rhagoletis cerasi). U cilju sprečavanja polaganja jaja u plodove koji menjaju boju preporuka je primena nekog od insekticida:

 

·         Exirel (cijantraniliprol) u količini 0,05-0,07% (karenca 7 dana) ili

·         Decis expert (deltametrin) u koncentraciji 0,175 l/ha (karenca 7 dana) ili

·         Polux, Decis 2,5 EC, Konfuzija(deltametrin) u količini 0,05-0,07% (karenca 14 dana) ili

·         Lamdex (lambda cihalotrin) u količini 0,05-0,07% (karenca 14 dana).

Insekticidi na bazi deltametrina i lambda-cihalotrina će delovati i na crnu trešnjinu vaš (Myzus ceras) koja se u kolonijama registruje u pojedinim zasadima na naličju listova.

Prilikom hemijske zaštite treba se pridržavati uputstva za upotrebu i karence!  

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 19.5.2023 ‎(1)
Zaštita višnje19.5.2023 14:53 Crna trešnjina lisna vaš (Myzus cerasi); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii)

U regionu Vranja zasadi višnje se u zavisnosti od lokaliteta i ekspozicije terena nalaze u fazi  drugo opadanje plodova  (BBCH 73).

Vizuelnim pregledom zasada višnje registrovano je prisustvo kolonija crne trešnjine vaši (Myzus cerasi) na naličju listova. Proizvođačima se preporučuje pregled zasada i ukoliko se utvrdi prisustvo vaši da primene neki od registrovanih insekticida:

-          Decis 2,5, Konfuzija, Polux (deltametrin) u koncentraciji 0,03-0,05%

Pošto su za početak sledeće nedelje najavljene padavine za naš region, kao i kišovito vreme u prethodnim danima  preporuka je da se sprovede zaštita lisne mase od prouzrokovača pegavosti lišća višnje i trešnje (Blumeriella jappii) i  šupljikavosti lista i koštičavog voća (Stigmina carpophila) pre padavina nekim od registrovanih fungicida:

-          Agrodin 65 WP (dodin) u koncentraciji 0,1% ili

-          Merpan 50WP, Captan 50 WP, Metod 480 SC (kaptan) u koncentraciji 0,2-0,3% ili

-          Mankogal 80, Mankogal Extra, Dithane M 45 (mankozeb) u koncentraciji 0,2-0,25%

 

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 5.5.2023 ‎(1)
Zaštita višnje5.5.2023 13:02Crna vaš trešnje i višnje (Myzus pruniavium); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus)

U regionu Vranja zasadi višnje se u zavisnosti od lokaliteta i ekspozicije terena nalaze u fazi od zeleni plodnik okružen sasušenom cvetnom ložom, čašične latice opadaju do faze drugo opadanje plodova  (BBCH 69-73).

Vizuelnim pregledom zasada višnje registrovano je prisustvo kolonija crne trešnjine vaši (Myzus cerasi) na naličju listova. Proizvođačima se preporučuje pregled zasada i ukoliko se utvrdi prisustvo vaši da primene neki od registrovanih insekticida:

-          Decis 2,5, Konfuzija, Polux (deltametrin) u koncentraciji 0,03-0,05%

Pošto su za početak sledeće nedelje najavljene padavine za naš region preporuka je da se sprovede zaštita lisne mase od prouzrokovača pegavosti lišća višnje i trešnje (Blumeriella jappii) i  šupljikavosti lista i koštičavog voća (Stigmina carpophila) nekim od registrovanih fungicida:

-          Agrodin 65 WP (dodin) u koncentraciji 0,1% ili

-          Merpan 50WP, Captan 50 WP, Metod 480 SC (kaptan) u koncentraciji 0,2-0,3% ili

-          Mankogal 80, Mankogal Extra, Dithane M 45 (mankozeb) u koncentraciji 0,2-0,25%

 

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 13.4.2023 ‎(1)
Zaštita šljive i višnje13.4.2023 13:06Monilioza (Monilia laxa)

Na području delovanja RC Vranje zasadi šljive i višnje se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fenofazi cvetanja, od 30% cvetova otvoreno do fenofaze punog cvetanja, prve latice opadaju (BBCH 63-65).

 

Koštičave voćne vrste su u periodu cvetanja i u uslovima visoke vlažnosti osetljive na infekciju gljivom koja prouzrokuje sušenje cvetova i grančica koštičavog voća (Monilia laxa). Proizvođačima se pred najavljene padavine  preporučuje preventivni hemijski tretman nekim od registrovanih fungicida:

·         Ciprodex, Neon, Chorus 50 WG (ciprodinil) u količini 0,05% MBT 2 ili

·         Akord, Lira, Tebukon 25 EW , Folikur 250 EW, Orius 25 EW, Tebukon 250 EW, Riza 250 EC (tebukonazol) u količini 0,75l/ha MBT 2 ili

·         Signum, Luminis, Attica (boskalid+piraklostrobin) u količini 0,562-0,75 kg/ha MBT 2 ili

·         Topsin, Funomil (tiofanat metil) u količini 0,7 kg/ha  MBT 2 ili

·         Duofen (tiofanat metil) u količini 1,5 l/ha MBT 2.

 

Prilikom primene fungicida treba se pridržavati uputstva i preduzeti sve raspoložive mere u cilju zaštite pčela i drugih oprašivača. Proizvođačima preporučujemo i primenu fungicida sa različitim mehanizmima delovanja tj primenu drugog preparata u odnosu na prethodni tretman prilikom zaštite od istog prouzrokovača bolesti.

Primena insekticida u fazama cvetanja je zabranjena!

MBT je maksimalni broj tretmana u toku jedne vegetacije.

 

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 7.4.2023 ‎(1)
Zaštita šljive, višnje i breskve7.4.2023 11:50Monilioza (Monilia laxa)

Na području delovanja RC Vranje zasadi koštičavog voća se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u različitim fazama cvetanja; od početka cvetanja, oko 10% cvetova otvoreno, punog cvetanja 50% cvetova otvoreno do prve latice opadaju, cvetovi se smežuravaju (BBCH 61-67).

U periodu cvetanja i u prisustvu visoke vlažnosti, šljive, višnje i breskve su osetljive na infekciju prouzrokovačem sušenja cvetova, grana i grančica koštičavog voća (Monilia laxa). U cilju zaštite zasada koji su u fazi cvetanja, proizvođačima se pre najavljenih padavina od nedelje, preporučuje primena hemijskog tretmana nekim od fungicida:

-          Cormax (ciprodinil) u koncentraciji 0,2kg/ha ili

-          Tebukon, Lira, Riza 250 EC, Akord (tebukonazol) u koncentraciji 0,75l/ha ili

-          Ciprodex, Chorus 50 WG, Neon (ciprodinil) u koncentraciji 0,05% ili

-          Signum, (boskalid, piraklostrobin) u koncentraciji  0,56-0,75 kg/ha ili

-          Pehar (pirimetanil) u koncentraciji 2l/ha

-          Neon (ciprodinil) u koncentraciji 0,5 l/ha.

Prilikom primene pesticida treba se pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere u cilju zaštite pčela i drugih oprašivača.

Region: Vranje
Expand/Collapse Created : 31.3.2023 ‎(1)
Zaštita šljive i višnje31.3.2023 11:30Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.)

Na području delovanja RC Vranje zasadi šljive i višnje se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze su u fenofazi od početka cvetanja; vidljivi pojedinačno formirani cvetni pupoljci, zelene ljuspice neznatno otvorene do faze  oko 10% cvetova otvoreno (BBCH 55-61)

 

 

Koštičave voćne vrste su u periodu cvetanja i u uslovima visoke vlažnosti osetljive na infekciju gljivom koja prouzrokuje sušenje cvetova i grančica koštičavog voća (Monilia laxa).

U zasadima šljiva i višanja koji se nalaze u fazi cvetanja se, pred najavljene padavine,  preporučuje preventivni hemijski tretman nekim od registrovanih fungicida:

Ciprodex, Neon, Chorus 50 WG (ciprodinil) u količini 0,05% ili

Akord, Lira, Tebukon 25 EW (tebukonazol) u količini 0,75l/ha ili

Signum (boskalid+piraklostrobin) u količini 0,562-0,75 kg/ha ili

Pehar (pirimetanil) u količini 2 kg/ha

 

Prilikom primene fungicida treba se pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve raspoložive mere u cilju zaštite pčela i drugih oprašivača.

 

Primena insekticida u fazama cvetanja je zabranjena!

Region: Vranje
1 - 10 Next